E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Jurgów (Zakopane)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


W rejonie Jurgowa funkcjonuje kilka atrakcyjnych, nie oznaczonych szlaków spacerowych: nad rzeką Białką, do Katrynioków, na Uboc, na Koziniec brzegowski. Wszędzie oczarowują przybyłych niepowtarzalne widoki, nie tylko na Tatry, ale również na piękną okolicę.

W pobliżu Jurgowa przebiegają również dwa szlaki turystyczne:

  • Niebieski (na wschód od Jurgowa) - z Nowej Białej przez Przełom Białki, Czarną Górę do Kacwina.
  • Czerwony (na północ od Jurgowa) - z Bukowiny Tatrzańskiej przez Rzepiska, Niedzicę na Przełęcz Trzy Kopce w Pieninach.

Warto również z Jurgowa wybrać się w Tatry Wysokie Polskie i Słowackie:

  • przez Bukowinę Tatrzańską lub Brzegi do Morskiego Oka lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich;
  • po przekroczeniu przejścia granicznego na Łysej Polanie można udać się do największej walnej doliny Tatrzańskiej - Doliny Białej Wody (szlak niebieski);
  • z Tatrzańskiej Javoriny wyruszyć do Doliny Jaworowej (szlak żółty);
  • lub przez przejście graniczne w Jurgowie wyruszyć na wędrówkę po Tatrach Bielskich;
  • z Tatrzańskiej Javoriny szlakiem niebieskim przez Koperszady do Tatrzańskiej Łomnicy;
  • ze Ždiaru szlakiem zielonym na Przełęcz pod Kopą i dalej do Tatrzańskiej Kotliny gdzie znajduje się Bielańska Jaskinia.

Poza turystyką pieszą okolice Jurgowa obfitują w dogodne tereny do jazdy rowerowej, przy czym w większości wypadków jest to zarazem turystyka trans graniczna:

  • przez przejście graniczne Jurgów - Podspady należy kierować się w stroną przejścia granicznego Jaworzyna - Łysa Polana (turę tę można wzbogacić o przejażdżką Doliną Białej Wody (znaki niebieskie, droga terenowa jazda rowerem dopuszczalna do Polany pod Wysoką - od wylotu doliny około 10 km).
  • Magura Spiska. Przez przejście graniczne Jurgów - Podspady, następnie przez Zdziarską Przełęcz (Sedlo pod Prislopom 1081 m n.p.m.) w kierunku Osturni i dalej przez przejście graniczne Welka Frankowa - Kacwin do Kacwina i dalej do Jurgowa wg znaków niebieskich lub przez wioski Łapsze Wyżne i Łapsze Niżne.
  • Dla wielbicieli tras dalekobieżnych - Pętla dookoła Tatr (tutaj dystans jest trochę dłuższy 205 km! - ale tę trasę może przejechać każdy średnio zawansowany rowerzysta w jeden dzień, gdyż trasa w całości prowadzi po szosach asfaltowych). Należy wystartować przez Bukowiną Tatrzańską i Poronin do Zakopanego a następnie przez Kościelisko do przejścia granicznego w Chochołowie - Suchej Horze. Na Słowacji pokonuje się kolejno: Głodówkę, Witanową, Orawice, Zuberec, Matiaszowce, Trnawiec, Lipt. Mikułasz, Podtureń, Liptowski Hradok, Przybylinę i Podbańską a kolejno należy się kierować w lewo do Szczyrbskiego Jeziora by przez Wyżnie Hagi i Tatrzańską Polankę dotrzeć do Smokowców i Tatrzańskiej Łomnicy. Po minięciu Zdziaru należy kierować się na przejście graniczne w Jurgowie - Podspadach, wtedy już będziemy prawie w domu!

Doskonałe szlaki rowerowe znajdują się również na Podhalu i Polskiej części Spisza: kilka szlaków przebiega wzdłuż Pasma Gliczarowskiego oraz po wschodniej stronie rzeki Białki.

Prezentowane powyżej trasy rowerowe są tylko namiastką tego, co można zobaczyć z siodełka podczas urlopu w Jurgowie, możliwości jest o wiele więcej toteż szlaki rowerowe można dowolnie modyfikować w zależności od kondycji rowerzysty oraz preferencji terenu. Jedno jest pewne: takiego "bigosu" kulturowo-krajobrazowego nie znajdziecie w innych zakątkach Podhala i Spisza!

Najbliższą naturalną skałką wspinaczkową jest położony nad rzeka Białką ostaniec Obłazowa (na północ od Jurgowa i Białki Tatrzańskiej).

Jurgów położony jest w górnym biegu rzeki Białki, (która jako Biała Woda wypływa z pod Litworowego Szczytu w Tatrach Wysokich) toteż możliwe jest tu przede wszystkim rybołówstwo górskich pstrągów. Kąpiel w Białce nawet w lecie nie należy do przyjemności z powodu niskiej temperatury, co nie oznacza, że brakuje amatorów zimnych pryszniców. Nad Białką jest ogólnodostępne boisko sportowe. W Jurgowie, na rzece Białce, każdego roku w maju i czerwcu odbywają się spływy kajakowe, w Jurgowie ma miejsce punkt startowy raftingu w ramach Mistrzostw Polski.

Odpowiednim miejscem dla paralotniarzy jest położona na północ od Jurgowa Czarna Góra (a konkretnie szczyt nad miejscowością o tej samej nazwie).

W pobliskiej Białce Tatrzańskiej w gospodarstwie agroturystycznym istnieje możliwość jazdy na kucykach.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    9116





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025